Poziv za sudjelovanje na znanstvenom skupu o 150. obljetnici rođenja šibenskoga biskupa fra Jeronima Milete

ZNANSTVENI SKUP O 150. OBLJETNICI ROĐENJA ŠIBENSKOGA BISKUPA FRA JERONIMA MILETE

– Šibenik, 6. studenoga 2021.

POZIV NA SUDJELOVANJE

Poštovani!

U organizaciji Teološko-katehetskog odjela Sveučilišta u Zadru, Hrvatskoga mariološkog instituta Katoličkoga bogoslovnog fakulteta u Zagrebu, Samostana sv. Frane u Šibeniku, a pod pokroviteljstvom Šibenske biskupije i Zadarske nadbiskupije održat će se znanstveni skup o 150. obljetnici rođenja šibenskoga biskupa fra Jeronima Milete (1871. – 1947.) dana 6. studenoga 2021. godine u Šibeniku. Nakana je skupa približiti znanstvenoj javnosti lik i djelo šibenskoga pastira, čije je službovanje obilježeno turbulentnim društveno-političkim događanjima u prvoj polovini 20. stoljeća. S obzirom na to da je nakon službe šibenskoga biskupa fra Jeronima Milete ostalo bogato arhivsko gradivo danas pohranjeno u Biskupijskom arhivu u Šibeniku, ali i po župnim arhivima Šibenske biskupije i Zadarske nadbiskupije, čijim je jednim dijelom upravljao u svojstvu apostolskoga administratora (1922. – 1947.), kao i arhivsko gradivo u matičnom Arhivu Hrvatske provincije franjevaca konventualaca smatramo da je vrijedno pristupiti interdisciplinarnom istraživanju navedenih izvora te javnosti predočiti pastoralne, vjerske i društveno-političke (ne)prilike s kojima se šibenski biskup fra Jeronim Mileta susretao u svoje vrijeme.

Stoga u ime organizatora pozivamo sve zainteresirane stručnjake iz akademske zajednice koji žele sudjelovati na znanstvenom skupu o 150. obljetnici rođenja šibenskoga biskupa fra Jeronima Milete da najkasnije do 1. kolovoza 2021. godine prijave naslov teme za znanstveni skup na e-mail adrese: zdundovic@unizd.hr ili ivan.karlic@kbf.unizg.hr zajedno sa sljedećim podatcima:

• ime i prezime
  • akademski i znanstveni stupanj
  • ustanova zaposlenja
  • kontakt elektroničke pošte
  • naslov rada, kratki sažetak i ključne riječi (jedna kartica teksta).

U nadi da ćete se odazvati pozivu na sudjelovanje u ime organizatora srdačno vas pozdravljamo!

Organizacijski odbor:

doc. dr. sc. Zdenko Dundović, Teološko-katehetski odjel Sveučilišta u Zadru, predsjednik

prof. dr. sc. Ivan Karlić, Hrvatski mariološki institut KBF-a u Zagrebu

fra Ivan Bradarić, Samostan sv. Frane u Šibeniku

don Marinko Mlakić, Šibenska biskupija

Programski odbor:

prof. dr. sc. Ivan Karlić, Hrvatski mariološki institut KBF-a u Zagrebu, predsjednik

doc. dr. sc. Zdenko Dundović, Teološko-katehetski odjel Sveučilišta u Zadru

izv. prof. dr. sc. Valerija Kovač, Hrvatski mariološki institute KBF-a u Zagrebu

doc. dr. sc. Elvis Ražov, Teološko-katehetski odjel Sveučilišta u Zadru

don Oleg Petrović, Biskupijski arhiv Šibenik