39. međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije u Lovranu

U organizaciji Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u Domu pastoralnih susreta Lovran Riječke nadbiskupije, od 7. do 9. travnja 2015. godine održan je XXXIX. međunarodni simpozij profesora filozofije i teologije na kojemu je sudjelovalo sedamdeset i šest profesora teoloških učilišta cjelokupnoga hrvatskog jezičnog područja (Zagreb, Rijeka, Split, Đakovo, Zadar i Sarajevo).

Prvog dana simpozija, 7. travnja u popodnevnim satima održani su sastanci više teoloških sekcija. Svečano otvorenje skupa bilo je u srijedu 8. travnja. Prisutne je u ime Riječke nadbiskupije pozdravio generalni vikar mons. Emil Svažić, a skup je otvorio dekan Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tonči Matulić.

Na ovogodišnjem skupu dosege novih istraživanja na svome području predstavile su Katedra filozofije, Katedra Svetog pisma Starog zavjeta, Katedra Svetog pisma Novog zavjeta, Katedra fundamentalne teologije, Katedra povijesti kršćanske literature i kršćanskog nauka, Katedra dogmatske teologije, Katedra moralne teologije.

Predavanja u održali dr. sc. Dubravko Turalija, viši asistent, Katolički bogoslovni fakultet u Sarajevu, pod naslovomBezbožni dvoličnjak u Izrekama 30; doc. dr. sc. Božidar Mrakovčić, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu – područni studij Teologija u Rijeci, pod naslovom Sinoptička evanđelja: Marko i Matej; dr. sc. Boris Vulić, viši asistent, Sveučilište J. J. Strossmayera u Osijeku, Katolički bogoslovni fakultet u Đakovu, pod naslovom Suotkupljenje: prikladna teološka kategorija?; dr. sc. Saša Horvat, viši asistent, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu – područni studij Teologija u Rijeci, pod naslovomHeideggerov posljednji Bog; dr. sc. Vanda Kraft-Soić, viša asistentica, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, pod naslovom Hilarije iz Poitiersa i njegovi protivnici u  De Trinitate; dr. sc. Edvard Punda, viši asistent, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Splitu, pod naslovomPripadnost Terezije Avilske fundamentalnoj teologiji; dr. sc. Mislav Kutleša, viši asistent, Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, pod naslovom Moralna struktura bračnog zajedništva u sinodskim raspravama.

U popodnevnim satima drugog dana, sudionici simpozija posjetili su Nacionalni park Brijuni te razgledali prirodne i povijesne znamenitosti ovog otočja, a tijekom puta o znamenitostima Istre i vlastitostima Crkve u Istri govorio je njihov vrsni poznavatelj prof. dr. Josip Grbac. Nakon svih predavanja bile su kratke rasprave dok je zadnji dan nakon posljednjeg predavanja uslijedila plenarna rasprava.

Skup je, uz riječi zahvale svim sudionicima i organizatorima, zatvorio dekan  Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, prof. dr. sc. Tonči Matulić. uz najavu idućeg plenarnoga četrdesetog simpozija dogodine u Zadru. Poveznica

Na skupu su sudjelovala i dvojica nastavnika s našeg Odjela: doc. dr. sc. Dražen Volk i dr. sc. Elvis Ražov.