Znanstveni skup o Ivanu Pavlu II.

Veliki Europljanin, zauzeti čovjek svoga vremena kojem dugujemo puno toga što imamo i što jesmo – opisao je papu Ivana Pavla II. zadarski nadbiskup Želimir Puljić na početku znanstvenog skupa održanog u srijedu 27. studenog u svečanoj dvorani Sveučilišta u Zadru u organizaciji Zadarske nadbiskupije i zadarskog sveučilišta. Skup koji je okupio 12 predavača je središnji dio manifestacije ‘Dani Ivana Pavla II.’ organizirane povodom desete obljetnice pohoda Zadru pape koji je obilježio svijet na prijelazu 20./21. st.i prvi je papa koji je u bazilici sv. Petra služio misu na hrvatskom jeziku. Dr. Ante Uglešić, rektor zadarskog sveučilišta, istaknuo je aktualnost Wojtilinih tema o slobodi i odgovornosti, iskreno služenje slobodom, sloboda je ljubav. Često je govorio o domovini, naciji, državi i Europi. Sloboda se često zloupotrebljava, a u njoj mora biti etičnost. „I kad govori o povijesti, papa govori o slobodi, pa kaže: slobodu neprestano valja osvajati. Nije je moguće tek posjedovati. Dolazi kao dar, održava se hrvanjem. Dar i hrvanje upisuju se u skrivene,te toliko javne karte“ rekao je Uglešić. Dr. Zvonimir Vrančić, zamjenik zadarskog gradonačelnika, rekao je da je 27-godišnji pontifikat Wojtile bio u vrijeme raspada zločinačkog komunističkog sustava. „Bogom je dano da je Wojtila bio papa u to vrijeme. S obzirom na njegovo porijeklo, najbolje je razumio procese u komunističkom sustavu, i s obzirom na želju milijuna ljudi za novom slobodom, demokracijom i pravdom. Ivan Pavao II. je značajno sudjelovao u tome. U njegovo doba je nastala i samostalna hrvatska država“ rekao je Vrančić, istaknuvši vječnu zahvalnost prema Ivanu Pavlu II. čiji je posjet Zadru bio izuzetno dobro organiziran i u trajnoj memoriji grada. Više o tome na link1, link2 i link3.